Společná výstava
Foreign Bodies
22.4 - 30.6. 2023
Kurátor/ka: Michal Stolárik
Choma Jakub, Fialová Světlana, Keresztes Zsófia, Keresztesi Botond, Kunze Michael, Maceková Eva, Sceranková Pavla, Scholl Dennis, Sekira Siggi, Tinei Alexander.
Anglický termín foreign bodies pojmenovává cizí tělesa, která uvíznou v těle živočicha vdechnutím, spolknutím či penetrací kůže. Většinou jsou dráždivé, způsobují záněty, jizvení a mohou být toxické. Ve druhém významu hovoří o cizích tělech – fyzických obalech lidí a organismů, které symbolicky komunikují témata související s tělesností, přecházejí od obecných až k intimním a politickým otázkám, které tělo v současném umělecko-společenském kontextu nastoluje.

Skupinový výstavní projekt "Foreign Bodies" představuje díla z bohaté sbírky Josefa Maixnera Pekelné sáně, přičemž se zaměřuje na malby, kresby, objekty a instalace od umělců a umělkyň mladé a střední generace z Rakouska, Slovenska, Maďarska, Moldavska, Rumunska a Německa. Cílem kurátorské selekce je zdůraznit eklektický záběr sběratele, který se nebojí nahlédnout i za hranice České republiky. Zájem o akvizice mezinárodních děl totiž vyžaduje nejen větší otevřenost, znalost a přehled o dění na umělecké scéně, ale v konečném důsledku i vyšší rozpočet či chuť a ochotu riskovat. Přestože Maixnerově rozmanité sbírce dominuje tuzemské umění, zastoupení zahraniční tvorby není ani zdaleka vzácné a zahrnuje množství mezinárodně uznávaných a etablovaných umělců a umělkyň, kteří překročili hranice lokálních scén.

Foreign Bodies
Foreign Bodies
Foreign Bodies
Foreign Bodies
Foreign Bodies

Tisk

nnnnn
Artplus.cz
Žít umění
Hospodářské noviny
Pekelné sáně ovládly galerii Magnus Art
jtbank.cz
P.S.:
Chcete vědět co je u nás nového? Přihlašte se k odběru NEWSLETTERU. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

FB   IG