Dana Sahánková
12.7. 2024
Kurátorka: Martina Mrázová
Dana Sahánková představitelka nejmladší, tzv. nulté generace, známá pro své kresebné práce tuší, pastelem nebo uhlem. Studium na pražské AVU v období let 2005-2011 v ateliéru kresby Jitky Svobodové, ji pomohlo utříbit si osobité autorské vyjádření, ve kterém se pojí poetika s mysticismem a ikonografií.
Na počátku své kariéry si v kresbách nastolila téma, které se v nich projevuje dodnes a tím je vztah člověka ke zvířeti se všemi jeho symbolickými interpretacemi. Laně, kočky, psi coby metafora rodinné smečky působí neklidným dojmem. Umně nakreslené postavy odkazující k renesančním bytostem, snům, archetypům, ale také k mezilidským vztahům, převážně k rodinným situacím. Nechává se inspirovat renesančními obrazy, hlavně grafikami Albrechta Dürera nebo také literaturou Johanna Wolfganga von Goetha a jeho povídkovým dramatem o Faustovi. Ve svých kresbách zobrazuje tajemno a snovost, často se surrealistickým nádechem.
Svou tvorbu představila na několika výstavách v České republice, veký úspěch měly její expozice s názvem "Já-je někdo jiný" a "Otřesy" v německém Lipsku. Její práce jsou zastoupeny  v řadě sbírek např. v  Galerii moderního umění v Hradci Králové, Východočeské galerii Pardubice, Wannieck Gallery nebo v Galerii Středočeského kraje (GASK).
P.S.:
Chcete vědět co je u nás nového? Přihlašte se k odběru NEWSLETTERU. Odběr můžete kdykoliv zrušit.
Otevírací doba: Čtvrtek: 17:30 - 20:00, Sobota: 13.00 - 18.00, Neděle: 13.00 - 17.00

FB   IG