Argišt Alaverdyan, Lukáš Karbus
Malé nekonečné vesmíry
12.7.-29.9.2024
Kurátorka: Martina Mrázová
Spojení dvojice Karbus-Alaverdyan přinese do 6. výstavního bloku v galerii Pekelné sáně zajímavou dualitu mezi světem organiky a techniky znázorněnou pomocí mozaikového schématu na jedné straně a fluidního tvarosloví na straně druhé. Společná výstava přiměje diváka k uvědomění si dvou realit, kterými je každý den součástí.
Na rozdíl od jiných krajinářů, malujících skutečnou realitu, Lukáš Karbus si ji přetváří k obrazu svému.  Používá bohatou živou barevnost v kombinaci s technikou odkazující na světové kubisty. Obraz je seskládán z drobných krystalických geometrizujících tvarů, které ve výsledku tvoří viděnou krajinu. Ne nadarmo jeho práce připomínají vitrážová okna nejznámějších francouzských katedrál. Tímto přístupem jemně balancuje na pomezí abstrakce a reprezentace, kdy nachází nové možností znázorňování krajiny a její kompozice. Vedle krajinných pohledů můžeme v Karbusově tvorbě spatřit i abstrakci. Svou estetikou jako by na jedné straně reagovaly na modernistická hnutí a na straně druhé se nechaly volně vést pozorováním krajiny a jednoduchého života na pomezí spirituálních a psychedelických vizí. 
Prostřednictvím nepříliš četných, nicméně výrazných výstav ve větších institucích i alternativních prostorech, je znám po celé České Republice. Za svou práci si nese mnohá ocenění jako je Cena nadání J.M.Z. Hlávkových z roku 2008, Cenu kritiky za mladou malbu (2010) a významným počinem kariéry bylo pro něj ocenění diváků v prestižní Ceně Jindřicha Chalupeckého v roce 2015. 

Alaverdyanovy malby vychází z tradice abstraktní malby. Inspiruje se vším, co se odehrává okolo něj, avšak jedno téma v jeho práci převládá, a to je digitalizace, robotizace, virtuální svět a jeho vliv na člověka. Jeho obrazy odráží realitu, která je čím dál více převyšována tou, kterou máme doslovně na dosah ruky v chytrém telefonu, tabletu a v počítači. Potemnělé znění námětu doplňuje poutavá vizualita obrazu. Nebojí se kombinovat barevné plochy, tvary, linie a analyticky a velmi důsledně přemýšlí o kompozici výsledného díla. Díky široké představivosti a talentu umí na diváka převést různými metaforami a symboly přesně to, co potřebuje.
Jeho práce již byla několikrát veřejnosti představena buď v samostatných, nebo i ve skupinových výstavách ve Vienna Contemporary, Národní galerii v Praze, Czech Center v Berlíně, Kunsthalle Bratislava,  Galerii Jána Koniarika v Trnavě, Zoia Gallery v Miláně a dalších. Několikrát byl v seznamu finalistů soutěží, např. Leinemann-Stiftung Award, Art Critique for Young Painting a EXIT 2017.

text: GPS
P.S.:
Chcete vědět co je u nás nového? Přihlašte se k odběru NEWSLETTERU. Odběr můžete kdykoliv zrušit.
Otevírací doba: Čtvrtek: 17:30 - 20:00, Sobota: 13.00 - 18.00, Neděle: 13.00 - 17.00

FB   IG