Barbora Mikudová, Jiří Marek
12.4-30.6.2024
Kurátor: Jan Čejka
Barbora Mikudová (*1992, Hodslavice) a Jiří Marek (*1991, Brno) je dvojice mladých českých výtvarníků, řadící se mezi výrazné osobnosti současné umělecké scény. Charakteristickým prvkem u obou autorů je dokonalé zvládnutí figurální kresby a malby ve spojení s vytříbenou barevností, ladící s tajuplným námětem, který díky velkoformátovému zpracování diváka pohltí a vtáhne do děje.
Barbora Mikudová je jednou z výrazných postav současné ostravské umělecké scény, a to především na poli malířství. Absolvovala Ateliér nových médií na Fakultě umění Ostravské univerzity pod vedením Jiřího Surůvky. S ním také spolupracovala na festivalu Malamut, který je věnovaný performativnímu a akčnímu umění v ulicích Ostravy.
Na poli vizuálního umění se věnuje malbě obrazů, ve kterých se objevuje karikaturizace tváří blížící se až k jejich deformaci. Mikudová bývá někdy svým dílům předlohou, jako třeba u dvojobrazu "Problem" a "Problem solved", ze kterého sálá nadsázka a vtip. V jiných dílech kombinuje hyperrealistickou figuraci a dokonalý cit pro detail lidských postav, jejichž obličeje jsou divákovy zakryté kapucí, kouřem či jsou jednoduše odvrácené. Přestože se věnuje primárně malbě, má v povědomí a v rámci své práce i v portfoliu také různé intermediální přesahy a práci s instalací.
Jiří Marek je talentovaný malíř a kolorista náležící do nastupující malířské generace umělců narozených počátkem 90. let dvacátého století.
Svá umělecká studia započal v roce 2007 na Střední škole umění a designu v Brně, obor užitá malba, vedeném Petrem Veselým. Po maturitě nastoupil na Akademii výtvarných umění, kde studoval v letech 2011-2014 v ateliéru malby pod vedením profesora Jiřího Sopka. Studia ukončil v roce 2017 v ateliéru kresby Jiřího Petrboka.
Jeho práce se vyznačují hlubinnou poetikou, která na člověka působí až melancholickým dojmem a skrývají příběhy odkazující na téma mezilidských vztahů. Společně se skvěle zvládnutou kresebnou a malířskou technikou vytváří obrazy, do kterých mimo jiné vkládá i témata kulturního odkazu minulosti, který je nutno přetvořit do nového pocitu současnosti. 
Jiří Marek o své tvorbě tvrdí, že je do jisté míry perfekcionista a potřebuje, aby ho proces, forma malby a následný výsledek bavil i po jeho dokončení.P.S.:
Chcete vědět co je u nás nového? Přihlašte se k odběru NEWSLETTERU. Odběr můžete kdykoliv zrušit.
Otevírací doba: Čtvrtek: 17:30 - 20:00, Sobota: 13.00 - 18.00, Neděle: 13.00 - 17.00

FB   IG