Tomáš Žemla

Tomáš  Žemla
*1984 Žlkovce, Slovensko. Slovenský malíř a grafik Tomáš Žemla reprezentuje na dnešní scéně ojedinělého výtvarníka z mladé generace autorů, dokonale ovládajícího realistickou kresbu a malbu. Studoval na Katedře výtvarné tvorby a výchovy Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře, kde diplomoval v roce 2007 v ateliéru malby u Mgr. Art. Josefa Bause. Jeho největším učitelem byl akademický sochař Vilém Loviška. Od roku 2007 působí na Střední odborné škole uměleckého zaměření v Hlohovci v ateliérech kresby a fotografie.
Své zaujetí našel hlavně v krajinomalbě. Především pole, táhnoucí se nekonečně k horizontu a splývající s nebem. Zda na grafickém listu nebo plátně tuto problematiku neustále rozvíjí, variuje, prohlubuje. Pole vidí jako zdroj vizuálních příležitostí, protože nabízí absolutní lineárnost, perspektivu nekonečna, čistotu. Žemlova výtvarná technika tkví v pečlivém vrstevní vzorně křížících se barevných tenkých čar, které z odstupu tvoří konkrétní scénu. Obrazy tím tak v sobě nesou silné znaky pointilistické malby, která je známá např. od Paula Signaca či George Seurata. Autorovy technicky precizní zasněné malby se dotýkají i lidské emoční stránky, a to díky navození pocitu nostalgie a pohody. 
Absolvoval již přes dvacet výběrových bienále, které byly např. v Číně, Japonsku, USA, Mexiku, Kanadě a Itálii. Vystavoval na řadě samostatných i kolektivních výstav např. v České republice, Francii, Polsku, Řecku nebo Belgii. Účastnil se také tří mezinárodních grafických symposií a je držitelem dvou ocenění – čestné ceny na mezinárodním grafickém bienále Jose Guuadalupe Posada v Mexiku (2017) a třetího místa na mezinárodním grafickém bienále v Bukurešti (2014). Získal rovněž stipendium od Pollock Kasner Foundation, které patří do pětice nejvýznamnějších stipendií ve světě.
Výstavy umělce
Tomáš Žemla, Lucia Tallová, Ján Zelinka
12.4.-30.6.2024
P.S.:
Chcete vědět co je u nás nového? Přihlašte se k odběru NEWSLETTERU. Odběr můžete kdykoliv zrušit.
Otevírací doba: Čtvrtek: 17:30 - 20:00, Sobota: 13.00 - 18.00, Neděle: 13.00 - 17.00

FB   IG