Pavla Sceranková

Pavla  Sceranková
Pavla Sceranková (1980* Košice), patří mezi nejprogresivnější umělkyně na domácí scéně s velkým vlivem na generace nastupujících sochařů a konceptuálních umělců. Vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Miloše Šejna a Milana Knížáka. Absolvovala několik stipendijních pobytů, mimo jiné Visegrad Artist Residency Program v Budapešti nebo Cooperative Méduse v Quebecu.
Na současné české umělecké scéně působí již více než dekádu. Stala se výjimečnou sochařkou, která neustále posouvá svou tvorbu skrze experimenty s řadou médií i v rámci souvisejícího výzkumného procesu.  Vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Miloše Šejna a Milana Knížáka. Absolvovala několik stipendijních pobytů, mimo jiné Visegrad Artist Residency Program v Budapešti nebo Cooperative Méduse v Quebecu. Její plastiky se vyznačují estetickou autonomií a čistotou, povětšinou se vážou ke konkrétnímu místu, a mnohdy vybízejí diváky k akci a zapojení se do „děje“. A to i přesto, že výsledkem je často deformace předmětu. Pavla Sceranková se inspiruje a vychází ze všedních věcí, které se díky změně měřítka, materiálu či konstrukce stávají zajímavými a dostávají se do nového kontextu. Je držitelkou Ceny Václava Chada z 5. Zlínského salonu mladých a Ceny rektora AVU. Je autorkou řady samostatných výstav v renomovaných českých i slovenských galerijních institucích.
Na současné české umělecké scéně působí již více než dekádu. Stala se výjimečnou sochařkou, která neustále posouvá svou tvorbu skrze experimenty s řadou médií i v rámci souvisejícího výzkumného procesu. Dvakrát byla ve finále Chalupeckého ceny pro výtvarníky do 35 let.
Od roku 2015 vede společně se svým manželem Dušanem Zahoranským Ateliér intermediální tvorby na pražské AVU.
Autor: Česká televize
Výstavy umělce
Daniel Vlček, Pavla Sceranková
11.4.2025
Společná výstava
Foreign Bodies
22.4 - 30.6. 2023
P.S.:
Chcete vědět co je u nás nového? Přihlašte se k odběru NEWSLETTERU. Odběr můžete kdykoliv zrušit.
Otevírací doba: Čtvrtek: 17:30 - 20:00, Sobota: 13.00 - 18.00, Neděle: 13.00 - 17.00

FB   IG