Marek Meduna

Marek Meduna
*1973, Praha V letech 1999 až 2005 studoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech u Veroniky Bromové, Michaela Rittsteina, Jiřího Davida a Vladimíra Skrepla. Je členem skupiny Rafani a v současnosti vede Ateliér malířství IV na pražské AVU. Je zastupován Galerií Svit. Od r. 2003 pravidelně vystavuje u nás i v zahraničí.
Volba média Medunovy tvorby je racionální, účelová i intuitivní a náhodná, proto je nesnadné ji jednotně typizovat. Tvoří malby, objekt, site- specific a sdružuje věci, odkazy a směry, které se vzájemně vylučují, přemazávají a pohlcují. Marek Meduna je iluzionista paradoxu, který chce pouze konstatovat pravdu o vztazích a významech. To je však patrně nemožné. Čím více se jí snaží někomu přiblížit, tím více odkazů ji rozloží do nových podob chaosu a nepořádku. Co se týče jeho malířského umu, patří mezi ty, kteří si dokázali brilantně osvojit techniku barevné a tvarové plastičnosti dějového uskupení na plátně. Ačkoliv tvrdí, že humor a nadsázka jsou mu cizí, tyto rysy se v jeho dílech, možná bez povšimnutí, projevují. To, co utváří jeho dílo dílem je i vlastní osobností charakteristika, která se vždy snaží vymezit proti většině. Nechce být limitovaný na jednu kategorii, nýbrž je pro něj smysluplnější autorské vyjádření hned na několika polích.
Do výčtu všech jeho multimediálních výstav můžeme zařadit např.: ,,Čpavek" (2022) v galerii Václava Špály v Praze, ,,Random Shuffle Mess" v Galerii Vyšehrad (2021) nebo ,,Motivy" v galerii Kaple (2021). Je zastoupen ve sbírce Fait Gallery v Brně, Art collection Telekom v Německu, ve sbírce českého sběratele soudobého umění Richarda Adama a v neposlední řadě i v soukromé sbírce galerie Pekelné sáně.
Výstavy umělce
Marek Meduna
11.10. 2024
P.S.:
Chcete vědět co je u nás nového? Přihlašte se k odběru NEWSLETTERU. Odběr můžete kdykoliv zrušit.
Otevírací doba: Čtvrtek: 17:30 - 20:00, Sobota: 13.00 - 18.00, Neděle: 13.00 - 17.00

FB   IG