Josef Bolf

Josef  Bolf
Josef Bolf (1971, Praha) žije a pracuje v Praze. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze (1990 – 1998) v ateliérech Jiřího Načeradského, Vladimíra Kokoliu a Vladimíra Skrepla. V letech 1998 až 2002 tvořil spolu s Janem Mančuškem, Janem Šerýchem a Tomášem Vaňkem skupinu Bezhlavý jezdec. Bolf vede ateliér Malba 3 na pražské AVU. Samostatně vystavoval v galeriích jako Národní galerie, Praha, Pražský dům, Brusel, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Dukan Hourdequin, Paríž, Jiří Švestka Gallery, Berlín, Ana Cristea Gallery, New York, White & Weiss Gallery, Bratislava, Trafo Gallery Budapešť a i. Byl součástí skupinových výstavných projektů v institucích jako Kunsthalle im Lipsiusbau, Drážďany, DOX, Praha, Kunsthalle Bratislava, Moravská galerie, Brno, Východoslovenská galéria Košice, Rudolfinum, Praha a i. Jeho díla jsou zastoupena v soukromých  v státních sbírkách, o. i. NG, Praha, GHMP, Praha, MG, Brno.

Josef Bolf, přezdívaný také „mistr deprese“, patří mezi nejvýznamnější umělce své generace – totiž generace vyrůstající v normalizačních sedmdesátých a osmdesátých letech. Již v porevolučním roce 1990 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, do  ateliéru Jiřího Načeradského, díky němuž si osvojil kresbu figury, prošel ateliérem Vladimíra Kokolii a následně skončil v ateliéru u Vladimíra Skrepla. Na AVU se po několika letech opět vrátil, tentokráte jako vedoucí Ateliéru malířství III.
Malba Josefa Bolfa by se dala jedním slovem nejspíše popsat jako temná, stejně tak ji však charakterizuje určité nostalgické či melancholické naladění. Na jeho plátnech a grafikách se často setkáváme s dětmi či dospívajícími zasazenými do prostředí městských sídlišť nebo do jakési apokalyptické, destruované krajiny, v které jsou obklopeny podivnými až snovými tvory. Tyto motivy se mohou vztahovat i k dětství samotného umělce, které strávil na pražském sídlišti Jižní Město, kam se s rodinou v době jeho výstavby přestěhovali.
Pro umělecký výraz Josefa Bolfa jsou příznačná apokalyptická, chaotická místa, určité opakující se motivy nebo portréty, které tvoří značnou část jeho tvorby a pro mnohé se tak stávají sběratelským fenoménem. Bolfovi hrdinové jsou často tvorové, kteří přes svůj infantilní a/nebo až mimozemský zjev promítají své běsy. Jsou to introverti, kteří na plátně prožívají drastické scény Bolfova příběhu. Ten jakoby skrze tato vyprávění odkrýval vnitřní dětský svět plný tajuplných bytostí, který však naráží na děsivé noční můry.
I když je na Bolfově tvorbě patrný vliv hororových a sci-fi filmů a komiksové literatury (Narapoia, 2002), i přesto je mnohdy velmi osobní a prostředí zachycené na Bolfových obrazech je dokonce možné i identifikovat: často pracuje podle starých rodinných fotografií anebo fotografií nově pořízených na místě vlastního dětství. Přináší nám tak osobitou zpověď, která ovšem počítá i s divákovým aktivním zapojením, a vědomě si hraje s jeho pozorností, vzpomínkami, sny a minulostí.

Autor: Michal Stolárik, artefin.cz
Výstavy umělce
Daniel Balabán, Josef Bolf, Jiří Petrbok
Astigmatismus
22.4.-30.6.2023
P.S.:
Chcete vědět co je u nás nového? Přihlašte se k odběru NEWSLETTERU. Odběr můžete kdykoliv zrušit.
Otevírací doba: Čtvrtek: 17:30 - 20:00, Sobota: 13.00 - 18.00, Neděle: 13.00 - 17.00

FB   IG