Ján Zelinka

Ján Zelinka
*1978 Vranov nad Toplou
Ján Zelinka, sochař, scénický výtvarník, kreslíř a tvůrce objektů patří v současnosti k nejvýraznějším postavám slovenské výtvarné scény. Zelinka prošel školením v klasických sochařských materiálech a formách. Počínaje od studia kamenosochařství na Škole užitkového výtvarnictví v Košicích, kde absolvoval přípravu v tradičním sochařském médiu - kameni, později na Fakultě umění v Košicích pod vedením prof. Juraje Bartusze se odklání od užitkovějších forem a rozvíjí svůj program volného sochařství, ve kterém experimentuje s materiálem i samotnou formou a výrazem sochařského díla; pracuje s řadou netradičních sochařských materiálů (litý beton, rašelina, exkrementy, olovo, sádra, různé přírodniny apod.) a také s netradičními formami uměleckého díla. V poslední době se věnuje i kresbě.
Ústředním námětem jeho soch se stal člověk ve spojení se vším, čím je obklopován. Mezilidské vztahy, propojení člověka s přírodou a se zvířaty v ní žijící. Důležité téma je pro něj dualita života a smrti, pomocí které znázorňuje křehkost, pomíjivost a také rovnocennost každé žijící bytosti. 
Je zastáncem rovnováhy mezi formou a významem díla. Zelinkova tvorba zaujme nejen vizuálním zpracováním, ale i konceptem, který skrývá osobní příběhy. Jedno z nejvýraznějších děl nese název MOJI SÚRODENCI/TROJČATÁ ANTON, RÓBERT, PETER*11.3.1975 +11.3.1975 – ve kterém se vyrovnává s rodinnou tragédií – úmrtím jeho 3 bratrů.
V roce 2015 získal ocenění Oskara Čepana za výtvarníka roku.
Výstavy umělce
Tomáš Žemla, Lucia Tallová, Ján Zelinka
12.4.-30.6.2024
P.S.:
Chcete vědět co je u nás nového? Přihlašte se k odběru NEWSLETTERU. Odběr můžete kdykoliv zrušit.
Otevírací doba: Čtvrtek: 17:30 - 20:00, Sobota: 13.00 - 18.00, Neděle: 13.00 - 17.00

FB   IG