Dana Sahánková

Dana Sahánková
*1984, Praha Dana Sahánková představitelka nejmladší, tzv. nulté generace, známá pro své kresebné práce tuší, pastelem nebo uhlem. Studium na pražské AVU v období let 2005-2011 v ateliéru kresby Jitky Svobodové, ji pomohlo utříbit si osobité autorské vyjádření, ve kterém se pojí poetika s mysticismem a ikonografií.
Na počátku své kariéry si v kresbách nastolila téma, které se v nich projevuje dodnes a tím je vztah člověka ke zvířeti se všemi jeho symbolickými interpretacemi. Laně, kočky, psi coby metafora rodinné smečky působí neklidným dojmem. Umně nakreslené postavy odkazující k renesančním bytostem, snům, archetypům, ale také k mezilidským vztahům, převážně k rodinným situacím. Nechává se inspirovat renesančními obrazy, hlavně grafikami Albrechta Dürera nebo také literaturou Johanna Wolfganga von Goetha a jeho povídkovým dramatem o Faustovi. Ve svých kresbách zobrazuje tajemno a snovost, často se surrealistickým nádechem.
Svou tvorbu představila na několika místech své rodné země, ale se svou výstavou s názvem "Já- je někdo jiný" a "Otřesy" se podívala i za hranice do německého Leipzigu. Její práce je také s velkým úspěchem zastoupena ve sbírce Galerie moderního umění v Hradci Králové, Východočeské galerii Pardubice, Wannieck Gallery nebo v Galerii Středočeského kraje (GASK).
Výstavy umělce
Dana Sahánková
12.7. 2024
P.S.:
Chcete vědět co je u nás nového? Přihlašte se k odběru NEWSLETTERU. Odběr můžete kdykoliv zrušit.
Otevírací doba: Čtvrtek: 17:30 - 20:00, Sobota: 13.00 - 18.00, Neděle: 13.00 - 17.00

FB   IG