Argišt Alaverdyan

Argišt  Alaverdyan
Argišt Alaverdyan (*1991, Arménie) je malíř, žijící od svých dvou let v České republice. Patří mezi absolventy Akademie výtvarných umění v Praze, kde prošel ateliéry malby pod vedením M. Mainera, V. Skrepla a Z. Berana. V posledním ročníku jeho studií v roce 2017 vytvořil jako svou diplomovou práci sérií abstraktních maleb s názvem Anomalia, jejíž část zakoupila i pražská Kunsthalle.
Alaverdyanovy malby vychází z tradice abstraktní malby. Inspiruje se vším, co se odehrává okolo něj, avšak jedno téma v jeho práci převládá, a to je digitalizace, robotizace, virtuální svět a jeho vliv na člověka. Jeho obrazy odráží realitu, která je čím dál více převyšována tou, kterou máme doslovně na dosah ruky v chytrém telefonu, tabletu a v počítači. Potemnělé znění námětu doplňuje poutavá vizualita obrazu. Nebojí se kombinovat barevné plochy, tvary, linie a analyticky a velmi důsledně přemýšlí o kompozici výsledného díla. Díky široké představivosti a talentu umí na diváka převést různými metaforami a symboly přesně to, co potřebuje.
Jeho práce již byla několikrát veřejnosti představena buď v samostatných, nebo i ve skupinových výstavách ve Vienna Contemporary, Národní galerii v Praze, Czech Center v Berlíně, Kunsthalle Bratislava,  Galerii Jána Koniarika v Trnavě, Zoia Gallery v Miláně a dalších. Několikrát byl v seznamu finalistů soutěží, např. Leinemann-Stiftung Award, Art Critique for Young Painting a EXIT 2017.
Výstavy umělce
Lukáš Karbus, Argišt Alaverdyan
12.7. 2024
P.S.:
Chcete vědět co je u nás nového? Přihlašte se k odběru NEWSLETTERU. Odběr můžete kdykoliv zrušit.
Otevírací doba: Čtvrtek: 17:30 - 20:00, Sobota: 13.00 - 18.00, Neděle: 13.00 - 17.00

FB   IG