Andrej Dúbravský

Andrej Dúbravský
Andrej Dúbravský (1987, Nové Zámky) žije a pracuje Rastislavicích. Studoval na Katedře malby a jiných médií na bratislavské Vysoké škole výtvarných umění, kde v roce 2013 absolvoval 4. ateliér Ivana Csudaia. V roce 2012 se stal laureátem soutěže Malba – Cena Nadace VÚB. Samostatně vystavoval v galeriích Dittrich & Schlechtriem, Berlín, Launch F18, New York, Museum Bensheim, Galleria Richter, Řím, DSC Gallery, Praha, Galerie města Bratislavy, Zahorian & Co Gallery, Bratislava, Jiří Švestka Gallery, Berlín, Praha, White & Weiss Gallery, Bratislava, Galerie Jána Koniarka v Trnavě a dalších. Byl součástí skupinových výstav v institucích jako SNG, Bratislava, Ashes/Ashes, New York, Pina, Vídeň, Nathalie Karg Gallery, New York, Crone Side, Berlín, Zoya Museum, Modra a další. Jeho díla jsou zastoupené v mnoha soukromých kolekcích a v státních sbírkách jako SNG, Bratislava a GMB, Bratislava.
Andrej Dúbravský je jedním z nejvýraznějších slovenských malířů současnosti. Tento mladý vizuální umělec s neustále rostoucím mezinárodním respektem už od studií na Vysoké škole výtvarných umení v Bratislavě přitahuje pozornost kombinací provokativních námětů a skvěle zvládnuté techniky, která aktualizuje možnosti dnešní malby. Andrej Dúbravský občas experimentuje s keramikou, objekty, instalacemi a ohromujícími výstavními environmenty. Jeho malířské cykly sestávají z variací základních motivů, ve kterých se pojí vizuání fascinace s přidruženou symbolikou. Finálním dílům předchází obsedantní hledání dokonalé kompozice, barevné harmonie, ideálních rozměrů či náhodných momentů, které definují jejich jedinečný charakter. Vizuální lehkost je výsledkem přísné sebedrezury a mistrně zvládnuté malířské techniky.
Díla Andreje Dúbravského vyvolávají nostalgii za místy, která jsme nikdy nenavštívili, a situacemi, které jsme nikdy nezažili. Vábí živými, oku lahodícími barvami, expresivními gesty, jsou nasáklé melancholií. Sledujeme rurální prostředí, fascinaci hmyzem, hospodářskými zvířaty, queer těly, explicitní sexualitou či atmosférou bezstarostného mládí a dospívání. Romantizující a místy snové záblesky reality autor klade do kontrastu s naléhavostí klimatické krize, stereotypy, outsiderstvím, výraznou psychologizací postav a ambivalentními emocemi, ve kterých se radost mění ve strach a světlo ve tmu. Je to skutečnost nebo to, co by mohlo být skutečné?
Autor: Michal Stolárik
Výstavy umělce
Andrej Dúbravský
Krkaháj
22.4. - 30.6. 2023
P.S.:
Chcete vědět co je u nás nového? Přihlašte se k odběru NEWSLETTERU. Odběr můžete kdykoliv zrušit.
Otevírací doba: Čtvrtek: 17:30 - 20:00, Sobota: 13.00 - 18.00, Neděle: 13.00 - 17.00

FB   IG