Julius Reichel, Roel van der Linden, Aleš Zapletal, Ladislav Vondrák, Alžběta Hynštová a Tereza Brlicová
Výstava sympozia Proud
26. 4. 2025 – 1. 6. 2025
Kurátor: Markéta Hamzová
Ateliéry Pekelné sáně
Během 18 dní, od 10. 4. 2025 do 28. 4. 2025 se v ateliérech Galerie Pekelné sáně uskutečnilo sympozium s tématem a názvem Proud. Účastnili se ho Julius Reichel, Roel van der Linden, Aleš Zapletal, Ladislav Vondrák a studentky AVU Terezie Brlicová a Alžběta Hynštová.
V sobotu 26. 4. 2025 toto tvůrčí setkání zakončila vernisáž, která zpřístupnila v ateliérech na Malém Vale díla, jež během tohoto sympozia vznikla. Výstavu můžete navštívit do 1. 6. 2025.

Julius Reichel (* 1981), absolvent pražské UMPRUM v ateliéru Jiřího Davida, prochází intenzivním průzkumem měnícího se vizuálního kódu a ve své tvorbě hledá obrazovou matrici, která bude fungovat v současnosti i budoucnu. Julius je intermediálním umělecem, který programově zpochybňuje médium závěsného obrazu. Po tom, co smazal hranice mezi obrazem a objektem, ho nejvíc začaly zajímat instalační situace. Domnívá se, že je moderním stopařem produktu, čili obsahu na globální síti.

Roel Jeroen van der Linden (*1982) je malíř holandského původu, od roku 2014 žijící v České republice. Studoval na Gerrit Rietveld Academie v Amsterdamu a po příjezdu do České republiky nastoupil na UPRUM do ateliéru Jiřího Černického, kde však vydržel pouze jeden rok. Malířské plátno je pro něj volné pole pro různé obrazové strategie, maluje často vlastní portréty, krajiny, ale repertoár jeho námětů je široký. Malba nese prvky a inspirace ze surrealismu, art naive, psychedelického umění a naplno čerpá také z volnosti postmoderny. 

Aleš Zapletal (*1990, Opava) je český malíř s interdisciplinárními přesahy. Studoval na pražské AVU v ateliéru Intermediální konfrontace pod vedením Jiřího Davida. Studia zakončil doktorským studiem na AVU v ateliéru Nová média 1 u Vladimíra Skrepla. Od roku 2021 působí jako pedagogický asistent PedF ZČU v Plzni a v současnosti také na AVU v ateliéru Malby 2. V roce 2018 byl oceněn sympatiemi diváků v Ceně kritika za mladou malbu. Velkým inspiračním zdrojem a námětem jeho obrazů je filozofie, zabývá se filozofickými problémy a otázkami, které rozpracovává a přenáší do snových obrazu a příběhů, které se na obraze odehrávají. 

Ladislav Vondrák (*1975, Nové město na Moravě) je konceptuální umělec, jehož tvorba se zaměřuje na fotografii a performance. Už během studií se zabýval spojením mediální tvorby, videa a performance. Jeho tvorba se orientuje na zachycení plynutí času, změny, vývoje a vztahů. Přestože se inspiruje 60. a 70. lety, nejde o experimenty zkoumání hranic tělesnosti, ale využití krajních prostředků pro expresivní vyjádření reakce na současnou politickou situaci a pokleslost politické kultury a etiky. Natáčí videa, komorní videoperformance, ve kterých jako objekt využívá sám sebe nebo své blízké, kteří figurují v nepopsatelných rolích se záhadnými dialogy. 

Alžběta Hynštová, studentka Akademie výtvarných umění v Praze. 

Tereza Brlicová, studentka Akademie výtvarných umění v Praze. 

Výstava sympozia Proud
Výstava sympozia Proud
Výstava sympozia Proud
Výstava sympozia Proud
Výstava sympozia Proud

Tisk

P.S.:
Chcete vědět co je u nás nového? Přihlašte se k odběru NEWSLETTERU. Odběr můžete kdykoliv zrušit.
Otevírací doba: Čtvrtek: 17:30 - 20:00, Sobota: 13.00 - 18.00, Neděle: 13.00 - 17.00

FB   IG