Tomáš Netopil
Hudba jako cesta ke svobodě
30.11.2023 18:00
Tento čtvrtek bude naším hostem významná osobnost ze světa hudby, houslista a dirigent světového věhlasu, Tomáš Netopil. Během své kariéry spolupracoval s nejvýznamnějšími operními a symfonickými orchestry, a to jak s domácími, tak i zahraničními. Kroměřížský rodák a patriot, který od roku 2013 zastával funkci generálního hudebního ředitele v Aalto Musiktheatre v německém Essenu, se po deseti letech se vrací zpět do Čech, aby zde, kromě pokračující spolupráce s Českou filharmonií (hlavní hostující dirigent) nastoupil na pozici šéfdirigenta a hudebního ředitele Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Vítejte doma, pane dirigente!
Tomáš Netopil po absolutoriu studia hry na housle na Kroměřížské konzervatoři vystudoval dirigování na pražské AMU pod vedením proslulého Jiřího Bělohlávka. Poté absolvoval další vzdělání na Královské akademii ve Stockholmu u profesora Jormy Panuly a na letní hudební škole v americkém Aspenu, kde v roce 2003 a 2004 získal hlavní cenu Americké dirigentské Akademie a kam se pravidelně vrací jako hostující dirigent. V roce 2002 zvítězil na dirigentské soutěži Sira George Soltiho ve Frankfurtu nad Mohanem. 
Mezinárodní kariéra Tomáše Netopila je působivá. Hostoval u mnoha renomovaných orchestrů, kromě zmíněného Essenu a České filharmonie to jsou např. Orchestre National de France, Vídeňští symfonikové, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, BBC Symphony Orchestra, Sinfonia Varsovia, orchestr curyšské Tonhalle, Orchestre de Paris, London Philharmonic Orchestra, Netherlands Radio Philharmonic Orchestra či Orchestra RAI Torino. V sezóně 2022/2023 s mimořádným úspěchem debutoval s orchestrem dobových nástrojů Concentus Musicus Wien, s Královským dánským orchestrem v kodaňské Královské opeře a s Korejským národním symfonickým orchestrem. 
Tomáš Netopil je zakladatelem a uměleckým ředitelem Letní hudební akademie Kroměříž. LHAK je určena studentům konzervatoří, vysokých škol a mladým umělcům, kteří jsou po dobu trvání provázeni lektory z oborů zpěv, klavír, housle, violoncello, cembalo atd. Studenti se mohou zúčastnit i doprovodného programu, jakým je festival klasické hudby „Hudební Kroměříž“ plný koncertů a besed. V roce 2021 se Netopil stal ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka.
Vedle působení ve zmíněných kulturních institucích se věnuje i nahrávání vysoce ceněných CD pro Supraphon, OehmsClassics nebo Dynamics.
I přes nabitý program se v životě tohoto významného umělce nalezne trocha volného času, ve které se věnuje své rodině a v letní sezóně i svému koníčku-pilotování letadla. Řízení silného stroje ve stovkách metrech nad zemí mu v ledasčem připomíná ono dirigování sehraného sboru. Jde o radost, organizovanost a pocit svobody, která ho v obou případech vynáší vzhůru k výškám.


Foto: Zázraky nad mraky
Hudba jako cesta ke svobodě
Hudba jako cesta ke svobodě
Hudba jako cesta ke svobodě
Hudba jako cesta ke svobodě
Hudba jako cesta ke svobodě
Hudba jako cesta ke svobodě

Tisk

P.S.:
Chcete vědět co je u nás nového? Přihlašte se k odběru NEWSLETTERU. Odběr můžete kdykoliv zrušit.
Otevírací doba: Čtvrtek: 17:30 - 20:00, Sobota: 13.00 - 18.00, Neděle: 13.00 - 17.00

FB   IG